Ankara Anlaşması Yoluyla İngiltere Vatandaşlığı

Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişiler başlangıçta 1 yıl devamında ise 3 yıl olmak üzere toplam 4 yıl çalıştıktan sonra, süresiz oturum için başvuru yapabilirler. Süresiz oturum hakkı elde eden kişilerin sadece kendi işini yapma zorunluğu ortadan kalkar. Böylece kişi, başka bir işte ya da hem kendi işinde hem de başka bir işte çalışma hakkını elde eder. Ankara Antlaşması vizesi sahibi kişiler, İngiltere’ye yerleştikten 5 yıl sonra İngiltere Vatandaşlığı için başvuruda bulunup İngiltere pasaportu alma hakkı kazanır.

İngiltere Vatandaşlığı

Ankara Anlaşması Yoluyla İngiltere Vatandaşlığı

İngiltere vatandaşlığı, doğumla gelen vatandaşlık ya da sonradan kazanılan vatandaşlık olmak üzere iki farklı şekilde elde edilebilir. Sonradan kazanılan İngiltere vatandaşlığı için kişilerin belirli koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. İngiltere vatandaşlık işlemleri için farklı başvuru türleri vardır. Kişi vatandaşlık hakkını; Çalışma Vizesi, Ankara Antlaşması veya Aile Birleşimi gibi konular üzerinden elde edebilmektedir. Tüm bu türlerin ortak özelliği 5 yıl süre ile aynı konumunda İngiltere kalmak ve 450 günden daha uzun süre ülkeyi terk etmemiş olmaktır. 

Ankara Anlaşması Nedir?

Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya ve Avrupa Ekonomik Topluluğu Konseyi) arasında 12 Eylül 1963 yılında yapılan bir anlaşmadır. Bu antlaşma çerçevesinde şekillenen ECAA ya da Ankara Anlaşması Vizesi, Avrupa Birliği ile iş birliği anlaşması bulunan ülkelerin vatandaşlarına İngiltere Birleşik Krallığı’nda kendi işini kurma ve İngiltere’de yerleşik yaşama hakkı sağlayan vize tipidir.

Anlaşma kapsamında başka ülkeler olsa da İngiltere’de ticari getirilerinin yüksekliği, başvurularının daha kolay olması ve başvuruların olumlu sonuçlanma oranının yüksek olması nedeni ile Türk vatandaşları daha çok Ankara Anlaşması çerçevesinde İngiltere’ye başvurular gerçekleştirmektedir.

İngiltere Ankara Anlaşması Başvurusu; İngiltere’de yalnızca yeni bir iş kurmak, bir ortaklık yapmak veya mevcut bir firmaya ortak olmak üzerine yapılan bir başvurudur. Ankara anlaşması vizesi Çalışma vizesi ile karıştırılmamalıdır.

Ankara Anlaşma Vizesi Türleri

Ankara anlaşma vizesi başvurularında bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları iki farklı Ankara Anlaşma vizesi başvurularında bulunabileceklerdir. 

İngiltere’de kendi şirketini kuracak kişiler Ankara Anlaşmasının bir kategorisi olan ”Turkish Business Person” vizesine müracaat etmeleri gerekmektedir. 

İngiltere’de bir şirkette çalışmak için ülkeye giriş yapacak kişiler ise ”Turkish Employed” vizesine müracaat etmelidir İngiltere devletinin iki vize kategorisi de ECAA (Ankara Anlaşması) içeriğine sahiptir. 

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi Özellikleri

 • İngiltere Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişiler burada yerleşik yaşama hakkına sahip olurlar.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’de kendi işini kurabilir ya da mevcut bir şirkete ortak olabilirler. Fakat bir başkası adına çalışamazsınız.
 • Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye yerleşen kişiler İngiltere vatandaşlarına sunulan ücretsiz ve sağlık gibi haklardan faydalanabilirler.
 • Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye yerleşen kişiler askerlik hizmetlerini 37 yaşına kadar erteleyebilir ve bedelli askerlik hakkından faydalanabilirler.
 • ECAA Ankara Antlaşması vizesikapsamında İngiltere’ye yerleşen kişiler bakmakla yükümlü oldukları kişileri yanlarında götürebilirler. Aile bireyleri kişinin vize başvurusunda beyan ettiği mesleği yapmakla yükümlü değildir. İstedikleri diğer bir alanda çalışabilirler.
 • Ankara Antlaşması vizesinde stand- still( değiştirilemez) kuralı bulunmaktadır. Yani Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere vatandaşlığına geçen ya da otum hakkı elde eden kişilere ilişkin uygulamalar herhangi bir şekilde ya da koşulda değiştirilemez.
 • Başka bir vize kategorisinden bu vizeye geçebilir, Zaten bu vize kategorisinde iseniz de vize sürenizi uzatabilirsiniz.

Kimler Ankara Anlaşmasına Başvurabilir?

18 yaşını bitirmiş kişilerin İngiltere’de iş kurmak için başvuru yapması ve belirli miktarda sermayeyi göstermesi ile Ankara Anlaşması’ndan faydalanabilir. Gösterilmesi gereken miktar genelde 5.000 Pound civarındadır. Bu vize diğer vizelerden farklı olarak Türk vatandaşlarının İngiltere’de işçi çalıştırma ve iş yeri açma yetkisi verdiği gibi bunu da zorunlu kılmıyor. Başvuru yapan kişi kendi mesleğini belirterek o işi de yapabilir. Ankara Anlaşması’nda mesleki eğitim şartı ya da İngilizce dil bilgisi seviyesi talep edilmiyor. Fakat başvuru yapan Türk vatandaşlarının bu işi yapma yetkinliğini ispatlaması gerekmektedir.

Ankara Anlaşması’na başvurmak isteyen doktor, avukat gibi mesleği olanların bu işlemleri yapan kurumlardan (örneğin tabipler odası) izin alması gerekiyor. Ankara Anlaşması’na; eğitim danışmanlığı, pazarlama ofisi açma, mağaza, market, kafe, restoran, şoför, temizlikçi, berber, boyacı, fotoğrafçı, serbest gazeteci, tercüman gibi değişik sektörlerden tek kişilik iş kurarak da başvuru yapılabilir.

Fakat bu vizeyi alan kişilerin İngiltere’de kadrolu işlerde çalışamayacağını belirtelim. Fakat oturum hakkı aldıktan sonra bu yasak kalkıyor ve kadrolu bir işte çalışma hakkı veriliyor.

Ayrıca Ankara Anlaşma vizesini almış kişiler Ankara anlaşması vizeleri ile İngiltere devletinde hem kendi işlemlerini yapıp hem de ek bir işte çalışmaları anlaşma uyum koşulları gereğince yasak bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Anlaşması vizeleri ile başka bir firmada ek iş yapamaz. Ankara Anlaşması sahibi farklı bir firmada iş hayatına devam edecek olması halinde ise İngiltere devletinin Oturum İzni belgesini edinmelidir.  

Ankara Antlaşması Vizesi Şartları

 • Türk vatandaşı olmalısınız.
 • Gerçekleştirilebilir bir iş kurmak için gerçek bir niyetiniz olmalıdır.
 • Tercih edeceğiniz iş objektif olarak serbest meslek sahibi olarak yapılabilecek bir iş olmalıdır.
 • Tercih ettiğiniz iş alanında mesleki olarak yetkin olmalısınız.
 • İşinizi kurmak için yeterli miktarda paranız olmalıdır.
 • İşi yürütmenin maliyetlerini karşılayabilecek durumda olmalısınız.
 • Kâr payınız başka bir işe ihtiyaç duymadan siz ve ailenizi desteklemek için yeterli olmalıdır.
 • İşinizi yapabilecek ve hayatınızı idame ettirebilecek kadar İngilizce bilmelisiniz.
 • Mevcut bir ortaklığa veya işe katılabilirsiniz.

Mevcut bir ortaklığa veya işe katılmak isterseniz:

 • İşi yürütmek için aktif bir rol oynamalı
 • İşletmenin hizmetlerinize ve yatırımınıza gerçekten ihtiyacı olmalıdır.

Ankara Antlaşması Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Ankara Antlaşması İngiltere vizesine başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aşağıdaki belgeleri asıllarını ve noter onaylı İngilizce çevirilerini ibraz etmelidir.

– Ankara Antlaşması vizesine başvuran kişi İngiltere’de yapmak istediği işin niteliği ve bu işteki kişisel pozisyonunu detaylı olarak ifade eden bir iş planı (iş teklifi için niyet mektubu)

– Vize başvurusunda bulunan kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek gelire sahip olduğunu gerçekçi ve gerekçeli olarak gösteren tahmini kazanç planlarını ifade eder belge

– Ankara Antlaşması vize başvurusunda bulunan kişinin beyan ettiği işi yapacak yetkinlikte olduğunu gösteren meslek ve eğitim belgelerinin orijinalleri ve kopyaları ibraz edilmelidir.

– Başvuru sahibi kişi eğer iş satın almayı düşünüyorsa, satın alınacak işin son 2 yıllık banka hesap dökümleri

– Kişi mevcut bir işe katılacaksa, işin son 2 yıllık banka hesap dökümleri ile kişinin işe katılma gerekçelerini ifade eder, tatmin edici yazılı beyan

–  Ankara Antlaşması vizesine başvuruda bulunan kişi İngiltere’de yapacağı işi herhangi başka bir iş yapmadan finanse edecek ekonomik yeterlilikte olduğunu ispat etmelidir. Bunun için başvuru sahibi son 3 aylık banka hesap dökümlerini orijinalleri ve kopyaları ile birlikte sunmalıdır.

– Bununla birlikte kişinin sunması gereken bir takım ek evraklar bulunmaktadır. Evrakların hazırlanması ve başvurunun gereği gibi yapılması büyük önem arz etmektedir. Aksi halde başvurucular reddedilebilmektedir. İngiltere’de bulunan iş ortaklarımızla birlikte Bıçak Hukuk Bürosu olarak tüm evrak işlemlerinizi tamamlıyor ve mülakat için sizleri hazırlıyoruz.

Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere vatandaşlığı alınır mı?

Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişiler başlangıçta 1 yıl devamında ise 3 yıl olmak üzere toplam 4 yıl çalıştıktan sonra, süresiz oturum için başvuru yapabilirler. Süresiz oturum hakkı elde eden kişilerin sadece kendi işini yapma zorunluğu ortadan kalkar. Böylece kişi, başka bir işte ya da hem kendi işinde hem de başka bir işte çalışma hakkını elde eder.

Ankara Antlaşması vizesi sahibi kişiler, İngiltere’ye yerleştikten 5 yıl sonra İngiltere Vatandaşlığı için başvuruda bulunup İngiltere pasaportu alma hakkı kazanır.

Comments

No comments yet.

Send Comment