EB-5 Vizesi ile Amerikan Vatandaşlığının Kazanılması

Eğitim, iş, kariyer amacıyla Amerika’ya yerleşmek ve bir yaşam kurabilmek fırsatı için gerekli olan Green Card’a giden en hızlı, en meşakkatsiz ve mümkün olan En direkt yol, EB-5 formülünü hayata geçirmektir. EB-5, Amerika’ya yatırım yaparak daimi oturum izni sahip olmak isteyen yabancı yatırımcılar için hazırlanan bir programdır. Amerika EB-5 programı ile yabancı yatırımcılar Amerika’da gerekli şartları sağlayarak yatırım yaptığı takdirde Green Card sahibi olabilmektedirler.

Amerikan vatandaşlık

EB-5 Vizesi ile Amerikan Vatandaşlığının Kazanılması

Genel anlamıyla Green Card uygulaması; Amerika birleşik devletleri tarafından çeşitli millet ve kültürlerin toplumdaki azalışının önüne geçilmesi amaçlanması hedeflenerek ortaya çıkmıştır. Green Card sahiplerine oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD pasaportu almak hariç ABD vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olabilme imkanı sunmaktadır. Green Card’a sahip olan biri bilinenin aksine  ABD vatandaşı olmamaktadır. Sadece yaşamı boyunca oturma ve çalışma izni Green Card sahibine sağlamakta olup ayrıca kişinin kendisiyle beraber varsa eşi ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarına da bu haklar tanımaktadır. Green Card, resmi adıyla Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) kişinin göçmenlik statüsünü göstermektedir.

ABD’ye En direkt yol

Eğitim, iş, kariyer amacıyla Amerika’ya yerleşmek ve bir yaşam kurabilmek fırsatı için gerekli olan Green Card’a giden en hızlı, en meşakkatsiz ve mümkün olan En direkt yol, EB-5 formülünü hayata geçirmektir.

 EB-5, Amerika’ya yatırım yaparak daimi oturum izni sahip olmak isteyen yabancı yatırımcılar için hazırlanan bir programdır. Amerika EB-5 programı ile yabancı yatırımcılar Amerika’da gerekli şartları sağlayarak yatırım yaptığı takdirde Green Card sahibi olabilmektedirler.

Yatırım Yoluyla Göçmenlik olarak da bilinen EB-5, yabancı yatırımcıların sermaye yatırımlarını teşvik etmek, dolayısıyla iş yaratma eliyle Amerikan ekonomisini canlandırmak amacıyla Kongre tarafından 1990 yılında oluşturulmuştur. Bu program ortalama altı ile yedi seneliğine bir gayrimenkul projesine bağlanan yaklaşık 900.000$ yatırım ücretinin, başvuru sahiplerine ve 21 yaş altı evlenmemiş çocuklarına süresiz oturum hakkının kazanımı olarak geri dönüş sağlamaktadır.

EB-5’DEN YARARLANABİLECEK KİŞİLER

EB-5 vizesinden iki tip yatırımcı yararlanabilmektedir. Biri, küçük çapta iş kuran ve bizzat kendilerinin yöneteceği ticari işletmeye yapılan yatırımlardır. Bu bireysel tipte işveren en az 10 tane Amerika vatandaşına iş istihdamı sağlamalıdır. Bu yöntem pek fazla tercih edilmemektedir. Yatırımcı vizesini alabilmek için diğer bir yöntem de Bölgesel Merkez (Regional Center)’dır. Bölgesel Merkez programı başvuru sahibine bölgesel merkez üzerinden birçok yatırımcıyla birlikte bir havuz metodu ile ilerleyen bir projeye yatırım yapma imkanı tanımaktadır. Bu yöntemde bütün sorumluluk bu konuda deneyimli Bölgesel Merkez’e ait olduğu için yatırımcı risk almaktan kurtulmaktadır. Bölgesel Merkez’in Bireysel tip yatırımın önüne geçmesinin en önemli sebebi risk faktörüdür.

EB-5 programına başvurmak isteyen kişilerin seçtikleri projeye yatırmak üzere kullanacakları 900.000$’ın yanı sıra, tali masraflar için ek olarak 85.000$ kaynak kullanmaları gerekmektedir. Başvurunun kolaylıkla ve başarıyla tamamlanması için temkinli olmak ve birikimi ustaca reklamı yapılan binlerce proje arasından kişinin menfaatlerine en uygun olan yatırım projesi değerlendirilip süreç başlatılmalıdır. Kişinin bu süreci en az risk ile tamamlayabilmesi adına mevcut projeleri ve finansal çatılarını, risk analizlerini, müteahhit firmaların mali yapılarını, hukuki sicillerini, başarı şecerelerini, yatırımcıya sundukları garantileri analiz etme, ve finansal risk yönetimi tecrübesine haiz, lisanslı ve alanında akredite bir aracı kurumla ilerlenmesi önerilir.

EB 5 VİZESİ HANGİ OLANAKLARI SAĞLAMAKTADIR?

 • EB 5 vizesi göçmen vizesi kategorisidir, bu nedenle başarılı bir EB 5 başvuru sahibi olarak, yeşil kartınızı alabilirsiniz.
 • Bir EB 5 yatırımcısı olarak, eşiniz ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocuklarınız da yeşil kart almaya hak kazanabilirler.
 • Çocuklarınızın ABD eğitimine erişim imkânı bulunmaktadır.
 • Onaylı bir EB 5 yatırımcı göçmen vizesahibi olarak herhangi bir işte çalışabilirsiniz.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir yerinde yaşamak ve çalışmak konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.
 • Ayrıca çalışma izni başvurusunda bulunmak zorunda kalmadan ABD’de çalışmaya hak kazanırsınız.
 • Dil, meslek veya eğitim şartı aranmamaktadır.

AMERİCAN EB-5 VİZE ALMA SÜRECİ NEDİR?

Adım 1 – Bir Göçmenlik Avukatı Tutmak

 • Başvuru sürecindeki ilk adım,American EB-5 davalarını iyi bilen bir göçmenlik avukatı tutmaktır.
 • Avukatınız, göç hedeflerinize ve koşullarınıza göreEB 5 vizesinin sizin için doğru seçenek olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Avukatınız tüm EB 5 süreci boyunca ortağınız olarak çalışacaktır.EB 5 yatırımınızı göç uyumu açısından analiz edeceklerdir. Tüm EB 5 vize şartlarını yerine getirdiğinizden emin olmak için gerekli tüm belgeleri hazırlayacaktır.

Adım 2 – Bir Yatırım Seçimi

 • EB 5 yatırımı seçimi
 • Yatırım tavsiyesine ihtiyacınız varsa, Kayıtlı Yatırım Danışmanı düşünebilirsiniz.
 • Avukatınız, yatırımın EB 5 vize programınıngöçmenlik şartlarına uygun olduğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Adım 3 – Fonlarınızı İşletmeye Aktarın

 • Fonlarınızı yeni ticari işletmeye yatırın
 • I-526 Formunu doldururken, yatırımınızı yaptığınızı veya aktif olarak sermayenizi yeni ticari işletmeye yatırma sürecinde olduğunuzu göstermelisiniz.

Adım 4 – Dosya Formu I-526

 • Gerekli tüm belgeleri bir araya getirdikten sonra avukatınız sizin adınıza I-526 Formunu verecektir.
 • I-526’nız onaylanırsa, şartlı daimi ikamet başvurusunda bulunabilirsiniz (2 yıllık şartlı bir yeşil kart).

Adım 5 – Dosya Formu I-829

 • 21 ay şartlı daimi ikamet ettikten sonra, avukatınıza sizin için bir I-829 Formu sunma hakkınız vardır.
 • Form I-829,geçici statüden devamlı statüye geçmenizi sağlar.
 • American EB 5programının tüm gereksinimlerini karşılıyorsanız, koşullu yeşil kartınızı değiştirmeye hak kazanabilirsiniz. Bu, projeye yaptığınız yatırımın sürdürüldüğünü ve 10 tam zamanlı işi yarattığınızı göstermelidir.

Adım 6 – Vatandaşlığa Kabul (İsteğe bağlı)

 • En az 5 yıl daimi ikamet ettikten sonra, Vatandaşlığa kabul başvurusunda bulunup, ABD vatandaşı olabilirsiniz.

Özetle, proje geliştirme amaçlı verilen dolaylı borç, adayın ve ailesinin Amerika’ya yerleşme, iş kurma ya da çalışma, eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanma, emekli olma ve nihayetinde ABD vatandaşlığına geçmenin kapısını açmaktadır. Şirket satın almak veya yatırımı şahsen yönetmek gerekmemekle birlikte dil, meslek, tecrübe, sponsor şartı aranmamaktadır.

BIÇAK HUKUK NE YAPAR?

Amerika’da ortaklıklarımız bulunan EB-5 merkezleri ile sizlerin bağlantı kurmasına yardımcı oluruz. Yatırımın boyutu oldukça büyük olduğundan EB-5 konusunda deneyimli ve beklentilerinizi rahatça anlatabileceğiniz kişilerle çalışmak oldukça önemlidir. Sizler için çalışabileceğiniz güvenilir çözüm ortakları bulur ve yatırımınızı sağlama almanızda yardımcı oluruz. Sizler için tecrübeli ekibimizle beraber durumunuza en uygun projeyi seçer ve yatırımınızdan faydalanmanızı sağlarız.

Comments

No comments yet.

Send Comment